Mikes Országos Tantárgyverseny 2015 Zilah

Tételek és tanúságok - X. osztály

2015. április 15. - Ivan Karamazov

 

MIKES KELEMEN MAGYAR NYELV ÉS IRODALOM TANTÁRGYVERSENY

 

 

10. osztály

 

A tételek kidolgozására szánt idő: 3 óra

 

I.                                                                                                                                                   45 pont

Az alábbi idézetekből kiindulva írj értekezést a történelem megjelenítésének módjairól az általad olvasott történelmi regényekben!

 

 


„A múlt különös dolog. Középen fekszik a valóság és álom között, valóság volta konkrétan belenyúlik a mi korunkba, emlékekben, tárgyakban, épületekben, feljegyzésekben, történelmi családok nevében és hagyományaiban, belenyúlik a tájba, amelyen járunk, és amelyen valamikor különös seregek robogtak át. Ugyanakkor álom, amely jóságosan simul a fantáziámhoz, felveheti minden vágyam ruháját, nincsen olyan történelmi tény, amit nem lehetne minden irányban átstilizálni. A történelem az igaz hazugság birodalma.”

(Szerb Antal: Magyar irodalomtörténet)

 

„Későbbi munkáimban aztán egészen a fantázia vállalta magára a megköltést, s mikor a magyar történelmi regények terére átbarangoltam, ott meg éppen minden alkotás a képzeletre volt bízva. Az Erdély aranykora, Török világ Magyarországon, Kétszarvú ember megírásánál egyedüli kútforrásom volt Cserei Mihály naplója. Egy vonás, egy esemény, abból kellett megteremteni az egész történetet, nagy és apró alakjaival együtt; olyan volt az, mint mikor az ember álmában egy akkordot meghall, s fölébredtében az egész szimfóniát kifundálja belőle. Szabadon alkothattam képzeletből kétszáz év előtti Magyarországot, erdélyi fejedelmi udvart, török basákat, magyar dinasztákat; senki sem cáfolhatott meg, hogy nem olyan volt mindaz.”

(Jókai Mór: A „Magyar nábob” megköltése)

 

„(…) a história nem arra való, hogy az ember csak éppen megismerje, mi volt s hogyan, hanem arra való, hogy ami már egyszer megtörtént, tanúságul legyen a későbbi időkben”

(Móricz Zsigmond: Erdély III)

 

II.                                                                                                                                                 45 pont

Írd meg egy általad szerkesztett, a klasszicista költészet alkotásaiból összeállított antológia másfél-két oldalas bevezető szövegét! A bevezető mottója az alábbi idézet legyen! Adj címet az antológiának!

 

A költőnek úgy szabadság a vers, mint a szenvedélyes sakkozónak a sakk: a zárt formakészlet, ami végtelen számú játszmát biztosít. A költészeti formákat kitölteni, betölteni mindig másképpen: ez a költő szabadsága.  (Balla Zsófia)

 

Megjelenés: 10 pont

Összesen: 100 pont


 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://mikes-tantargyverseny-2015-zilah.blog.hu/api/trackback/id/tr737369630

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása